Spadek pozycji po aktualizacji algorytmów Google

Jak sobie z tym poradzić?

  • Home
  • -
  • BLOG
  • -
  • Marketing
  • -
  • Spadek pozycji po aktualizacji algorytmów Google – jak sobie z tym poradzić?

Spadek pozycji po aktualizacji algorytmów Google – jak sobie z tym poradzić?

Czynniki, które wpływają na jak najwyższą pozycję wyświetlania się w wynikach wyszukiwarki, jest wiele. Wszystkie z nich łączy jednak jedno – algorytm Google. Ciekawostką może być fakt, że jest on największy na świecie, a aktualizacja mechanizmu odbywa się niezwykle często. Ma to na celu udoskonalenie poprawności dla dobieranych wyników dla zapytań, kierowanych, wpisywanych przez użytkowników. Zjawisko ulepszania usług wyszukiwarki Google oddziałuje jednak na ocenę stron internetowych, a tym samym pozycję ich wyświetlania.

Wszystko może brzmieć skomplikowanie, jednakże po bliższym zapoznaniu się z mechaniką można uchronić własną witrynę przed nagłym spadkiem. Pierwszym krokiem jest właśnie stała obserwacja i śledzenie pojawiających się aktualizacji oraz bieżącej sytuacji. Co jeszcze może nam pomóc w uniknięciu błędów?

Zapytaj o SEO dla Twojej strony www

Na czym polegają aktualizacje algorytmów Google?

Na wstępie należy podkreślić, że nie istnieje złota recepta, która pozwoli wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwarki. Działanie algorytmów pozostaje tajemnicą Google, jednakże przedstawia w zamian zasady, które w założeniu mają pomóc w zyskaniu wpływu właśnie na pozycjonowanie.

Tak jak już zostało wspomniane na początku, algorytm Google ulega nieustannej aktualizacji. Zmienia się on niemalże codziennie. Należy jednak dodać, że większość zmian, jakie zostają wprowadzone, nie ma na celu oddziaływanie na pozycję wyników. Tym samym nie dochodzi do nieustannego ich spadku, a na pewno nie w sposób drastyczny. Mówimy w tym zakresie wyłącznie o drobnych zmianach, których na pierwszy rzut oka nawet nie dostrzeżemy.

Mają one wyłącznie za zadanie ulepszanie algorytmu pod kątem dopasowania do wpisywanych fraz i zapytań w wyszukiwarce.

Występuje także zjawisko większych zmian w obszarze aktualizacji algorytmu. Należy do tego przypadek tzw. core update, który oznacza reorganizację głównego algorytmu Google. Ta rzadko, aczkolwiek zdarzająca się co jakiś czas, aktualizacja wymaga sporej mobilizacji od osób zajmujących się SEO oraz właścicieli stron internetowych. Ich ciężka praca może bowiem za sprawą core updates, całkowicie pójść na marne. To, co dawniej doskonale pozycjonowało witrynę w topowych wyszukiwaniach, teraz już się nie sprawdza.

Do takich sytuacji może dochodzić raz na kilka miesięcy, a ma to miejsce z prostego powodu. Głównym celem tego typu aktualizacji głównego algorytmu jest wsparcie stron zawierających dobry jakościowo content. Wpisuje się to bowiem w strategię działania Google, który wysoko pozycjonuje treści najlepsze dla użytkowników (jak najlepiej odpowiadające na zapytania oraz zawierające jakościowe treści).

Jaki jest powód spadku pozycji strony?

Niedostosowanie do zmian wprowadzonych przez nowy algorytm, może skutkować nagłym spadkiem pozycji w wyszukiwarce Google. Jednakże, zanim zaczniemy obwiniać innych, najlepiej przeprowadzić analizę prowadzonych dotychczas działań. Audyt strony internetowej oraz zweryfikowanie strategii SEO jest podstawą, od której warto zacząć. W momencie, kiedy wynik takiej kontroli nie wskazuje wyraźnie na błędy w optymalizacji lub link buildingu po Twojej stronie, przyczyną może być nowy algorytm Google, ale nie zawsze.

Jednym z domniemanych powodów spadku pozycji mogą być także:

  • Rosnąca konkurencja: dotychczasowe działania nie są już wystarczające w odniesieniu do Twojej konkurencji, która mogła skorzystać np. z profesjonalnych usług z zakresu SEO. Warto stale monitorować sytuację dookoła i nie osiadać na laurach.
  • Metody Black Hat SEO: sytuacja ta nie dotyczy osób, korzystających z profesjonalnych usług SEO. Wyłącznie niedoświadczeni amatorzy mogą uważać, że metoda ta nadal będzie działać. Polega ona m.in. na przesyceniu treści słowami kluczowymi, cloaking, czy też duplicate content. Black Hat SEO jest już przestarzałe i nieefektywne, dlatego też należy się go wystrzegać.
  • Sezonowość danej branży: sezon zawsze rządzi się swoimi prawami. Z tego powodu należy przygotować się na spadek pozycji wraz ze zmniejszonym zainteresowaniem ofertą.
  • Ataki hackerskie: zignorowanie bezpieczeństwa strony internetowej może skutkować także spadkiem w pozycjach wyników wyszukiwarki.
  • Niedziałające przekierowania lub ich brak: podczas m.in. usuwania podstron i przenoszenia witryn do nowych domen, należy zwrócić uwagę na poprawność dodanych przekierowań. Weryfikacja pozwoli uniknąć błędów w indeksowaniu i ocenie witryny.

Jak przeprowadzić audyt wewnętrzny dla swojej witryny

Załóżmy teoretyczną sytuację, gdzie zaczynamy zauważać zmniejszenie ruchu w witrynie, a w konsekwencji spadek jej pozycji oraz widoczności. Pomoc w znalezieniu dokładnego źródła problemu niesie przeprowadzenie audytu strony internetowej.

Sytuacja wewnętrzna

Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się aktualnej sytuacji, pozycji w wyszukiwarce. Na podstawie zebranych danych należy odnaleźć czas, kiedy doszło do największego spadku pozycji. Na kolejnym etapie należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • content (jego jakość, unikalność oraz użyteczność),
  • profil i aktualność linków,
  • tempo przyrostu linków,
  • zmiany w strukturze witryny,
  • szybkość i responsywność strony internetowej,
  • zabezpieczenia,

Wszystkie pozyskane dane najlepiej zestawić ze sobą w raporcie zbiorczym. Można przygotować go w oparciu o powszechnie dostępne narzędzia analityczne np.

  • Google Analytics,
  • Google Search Console,
  • Senuto.
wzrosty i spadki pozycji fraz

Wykres przedstawia wzrosty i spadki widoczności fraz w TOP 50 w ciągu roku – SENUTO

Sytuacja zewnętrzna

Po sprawdzeniu wszelkich czynników wewnętrznych, które mogły wpłynąć na pozycjonowanie, należy przejść do analizy środowiska. Na początku warto przyjrzeć się konkurencji. Dzięki narzędziom jak np. Semstrom możesz sprawdzić efektywność działań z zakresu SEO u swoich „przeciwników rynkowych”.

Aspekty, które w szczególności powinny Cię interesować to m.in. ich pozycja oraz sytuacja stron ze słabszą widocznością. Pozwoli to określić czy zjawisko, które Ciebie dotknęło wiąże się z czymś większym lub sezonowym zainteresowaniem.

W oparciu o zebrane dane należy pamiętać o zestawieniu ich z wcześniej utworzonym raportem.

Podczas analizy sytuacji zewnętrznej niezwykle ważne jest jej regularność. Dzięki ciągłemu śledzeniu najnowszych trendów oraz tendencji na rynku możemy uniknąć nagłych spadków. Dotyczy to zwłaszcza aktualizacji algorytmów. Dzięki śledzeniu medialnych doniesień możemy ze sporym wyprzedzeniem przygotować się na zmiany. Informacje, które udostępnia Google, mogą posłużyć webmasterom, a specjalistom SEO pomogą szybko zareagować.

Jeżeli pragniemy osiągać wysokie pozycje, należy regularnie monitorować doniesienia medialne oraz testować witrynę. Pozwoli to wykluczyć jeden z kilku czynników, który może przyczynić się do spadku pozycji strony internetowej.

Reakcja na aktualizacje algorytmu

Występuje szereg czynników, które mogą wpłynąć na to, jaką pozycję osiąga dana witryna w wynikach wyszukiwania. Często wystarczy szybka modyfikacja, która pozwoli naprawienie spadku po aktualizacji algorytmu.

Zadbaj o content

Google sam wielokrotnie podkreśla, że podstawą do osiągania wysokich pozycji jest dobry jakościowo content. Dzięki realizacji tego założenia można uniknąć spadku, a w razie jego zdarzenia łatwo znaleźć źródło i podjąć właściwą reakcję.

Algorytm od lat zwraca uwagę na te strony, które posiadają treści nie tylko oddające oczekiwania użytkowników wyszukiwarki, ale także są dla nich użyteczne.

W celu weryfikacji, czy dana strona spełnia oczekiwania, nie trzeba szukać długi rozpraw naukowych. Wystarczy sprawdzić zalecenia Google, dotyczące contentu, pojawiającego się w witrynie. Powinien on być:

  • unikalny, czyli przedstawiać oryginalne treści, niepochodzące z drugiego obiegu, nie są powielane, kopiowane (podczas cytowania, powoływania się na inne treści nie możemy kopiować)
  • różnorodne pod względem zawartości, co łączy się z poprzednim punktem (raporty, badania, informacje/teksty),
  • odpowiadające na zapytanie, zapotrzebowanie w sposób obszerny, ale nadal w odpowiedniej długości,
  • ciekawe i angażujące czytelników,
  • tytuł oraz nagłówek nie mogą wyłącznie przyciągać uwagi użytkowników, ale także odpowiadać treści.

Podczas tworzenia contentu wart kierować się zasadą, że w momencie, kiedy sami chcielibyśmy coś takiego przeczytać oraz polecić znajomym, możemy mówić o wartościowych i dobrze jakościowych treściach.

Mobile friendly

W dzisiejszych czasach strony internetowe wyświetlane są na różnego rodzaju nośnikach: laptopy, smartfony, tablety, a każdy z nich posiada różne parametry techniczne. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na to czy każdy z użytkowników bez problemu będzie mógł zaznajomić się z treściami na stronie.

MOBILE FRIENDLY

Jakie urządzenia są najpopularniejsze wśród Twoich odbiorców? – analiza strony w Google Analytics

Pomocnym narzędziem w określeniu tego będzie Page Expierience, którego ostateczna ocena pozwoli na wprowadzenie zmian, wpływających na wzrost pozycji.

Pod uwagę należy wziąć pełen zakres UX, czyli układu treści oraz nawigacji na stronie. Czy wszystko jest przejrzyste? Bloki tekstów czytelne i nie pokrywają się ze sobą? Elementy CTA oraz interaktywne można z łatwością zauważyć i kliknąć? To tylko kilka przykładów pytań, które będą wsparciem w przeprowadzeniu analizy funkcjonalności strony internetowej.

Praca nad UX-em oraz poprawą responsywności pozwoli powrócić na dawne miejsce w wynikach wyszukiwania. Warto także wdrożyć działania, mające za zadanie przyspieszenie działania strony. W tym celu należy:

  • skompresować obrazy,
  • pozbyć się nadmiaru kodu na stronie,
  • ograniczyć liczbę przekierowań.

 PageSpeed Insights

 PageSpeed Insights

PageSpeed Insights – audyt prędkości ładowania strony oraz podpowiedzi, co można ulepszyć.

Mechanizm Safe Browsing

Kolejnym z kluczowych dla algorytmów Google czynników jest bezpieczeństwo użytkowników. Tym samym wprowadzony został mechanizm Safe Browsing, którego zadaniem jest niedopuszczenie internautów do stron, posiadających ryzyko występowania wirusów.

Jeżeli algorytm zauważy, że dana witryna jest niebezpieczna, możliwe jest jej całkowite zablokowanie.

Jeżeli podczas prowadzonych prac analizujących powód spadku pozycji, wynik wskaże, że właśnie doszło do uruchomienia ochrony użytkowników sieci, należy podjąć niezwłocznie kroki, których celem będzie usunięcie zagrożenia.

Napisz do nas, a pomożemy zdobyć Ci wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania

Uwzględnij aktualizacje Google jak najszybciej

Każda aktualizacja algorytmu Google może przynieść ze sobą negatywny skutek w postaci spadku widoczności i pozycji witryny. Dzięki dostosowaniu się do zaleceń wskazanych w tym artykule możesz zniwelować to ryzyko, a także podjąć najlepsze kroki w powrocie na sam szczyt list wyników wyszukiwania.

Skontaktuj się w sprawie promocji swojej marki

Marketing - kontakt

Łukasz Jaworski

B2B Sales Manager

+48 71 333 38 89

Dodaj komentarz

Poinformuj nas o Twoich celach, oczekiwaniach i doświadczeniach. Przygotujemy indywidualnie dopasowaną strategię dla Twojej marki.

Napisz do nas – umówimy się na spotkanie online.

Account manager agencja marketingowa LTB

Michał Szydlik, Account Manager

Nasi partnerzy

Wrocławska Akademia Biznesu - partner agencji marketingowej LTBDIG - partner agencji marketingowej LTBUniwersytet Ekonomiczny - partner agencji marketingowej LTBFirma Rodzinna - partner agencji marketingowej LTB