Strona typu one-page

5 najczęściej popełnianych błędów w projektowaniu

  • Home
  • -
  • BLOG
  • -
  • Marketing
  • -
  • One-page – jakich błędów unikać, aby nie odstraszyć użytkownika?

One-page – jakich błędów unikać, aby nie odstraszyć użytkownika?

Strony internetowe są wizytówką dla firm, usług czy produktów. One-page to forma prezentacji treści, która skupia wszystko pod jednym adresem, zamiast rozpraszać użytkowników na wielu stronach. To wygodne i intuicyjne rozwiązanie zarówno dla odbiorców, jak i dla firm, które chcą zaprezentować swoją ofertę w skondensowanej formie. Niestety, niektóre błędy popełniane podczas projektowania stron one-page, utrudniające poruszanie się po nich, mogą odstraszyć użytkowników. Na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu tego typu projektów?

Czym jest strona typu one-page i kiedy się ją wykorzystuje?

One-page to – jak sama nazwa wskazuje – witryna jednostronicowa, zawierająca wszystkie informacje pod jednym adresem. Zamiast tradycyjnej nawigacji między wieloma podstronami, użytkownik przewija stronę w dół lub do góry. Wszystkie kluczowe informacje są prezentowane w przejrzysty sposób, co ułatwia ich przyswajanie. Strony one-page polecane są, gdy chcemy zaprezentować konkretną ideę, usługę lub produkt. To także świetne rozwiązanie, gdy pragniemy stworzyć miejsce, do którego odsyłani będą użytkownicy z innych źródeł wykorzystywanych w czasie kampanii reklamowych – głównym celem strony będzie wówczas zainicjowanie działania, np. dokonania zakupu, zgłoszenia się na wydarzenie, wypełnienia ankiety.

Napisz i poznaj nasze usługi!

Czego należy unikać przy tworzeniu one-page? 5 najczęstszych błędów

Chociaż one-page może wydawać się prostym rozwiązaniem, jest kilka błędów, które mogą spowodować, że strona stanie się trudna do nawigacji, a przez to frustrująca dla użytkowników i ostatecznie nieefektywna. Aby tego uniknąć, powinniśmy zwrócić uwagę na pięć najczęstszych błędów, które negatywnie wpływają na doświadczenia użytkowników.

1. Niedziałające odnośniki do sekcji lub kotwice, które przenoszą w złe miejsce na stronie

Nawigacja to klucz do sukcesu strony one-page. Użytkownik musi być w stanie łatwo się po niej poruszać. Najczęściej tworzone jest specjalne menu, które po kliknięciu przenosi do określonej sekcji na stronie – tzw. menu z kotwicami. Jeśli odnośnik nie działa lub prowadzi do nieodpowiedniego bloku, użytkownik może zrezygnować z dalszego przeglądania strony.

2. Zbyt długa strona

Mimo że ta forma prezentacji treści ma skupiać wszystko na jednej stronie, nie można doprowadzić do sytuacji, gdy będzie ona za długa. Gdy staje się zbyt rozbudowana, użytkownik może poczuć się przytłoczony i stracić zainteresowanie. Jeśli posiadamy dużo treści, powinniśmy rozważyć zrezygnowanie tego konceptu i zdecydowanie się na utworzenie dedykowanych podstron.

3. Brak sticky menu i strzałki scroll-to-top

To dwie funkcje, które znacznie ułatwiają poruszanie się po stronie. Sticky menu jest rodzajem menu nawigacyjnego, które pozostaje nieruchome i jest ciągle widoczne na ekranie – użytkownik ma stały dostęp do najważniejszych sekcji strony, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Zazwyczaj umieszczane jest ono przy górnej krawędzi, jednak może zostać przypięte także po bokach lub na dole. Jego zastosowanie może przyczynić się do zwiększenia konwersji, gdyż ułatwia użytkownikom odnalezienie pożądanej treści lub wykonanie określonej akcji (na przykład zakup produktu czy wypełnienie formularza).

Strzałka scroll-to-top to mały element, który umożliwia natychmiastowy powrót do góry strony. Pojawia się, gdy odwiedzający przewija ją w dół – po kliknięciu użytkownik jest płynnie przenoszony na sam początek.

4. Brak responsywności strony

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób korzysta z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, strony powinny być responsywne, czyli dostosowane do różnych rozdzielczości ekranu. Oznacza to, że one-page musi poprawnie wyświetlać się na wszystkich urządzeniach, niezależnie od ich rozmiaru. W przeciwnym razie mogłoby dojść do wystąpienia nieczytelnych tekstów, niewłaściwego wyświetlenia elementów i trudności w nawigacji, co może zniechęcić użytkowników do interakcji ze stroną.

5. Wyskakujące okna pop-up

Chociaż mogą one skutecznie przyciągać uwagę i zwiększać konwersję, zbyt wiele takich okien lub ich niewłaściwe wykorzystanie może drażnić odbiorców. Natarczywe pop-upy mogą przeszkadzać w przeglądaniu strony i ostatecznie odstraszyć użytkowników. Gdy dominują nad zawartością strony i przeszkadzają w odczytywaniu informacji, odbiorcy odczuwają frustrację. Nachalne reklamy sprawiają, że mogą być oni zniechęceni i opuścić stronę. Jeśli wyświetlane jest wiele okien pop-up w krótkim czasie lub to samo okno powtarza się, może to utrudniać skupienie się na tym, co odwiedzający chciał przeczytać lczy zrobić. Ważne jest, aby unikać uciążliwych form okien pop-up i znaleźć równowagę, aby niosły one odpowiednią wartość dla użytkownika.

Skontaktuj się z nami!

One-page – przyciągnij i zaangażuj użytkowników

Strona typu one-page to potężne narzędzie marketingowe, jednak tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zaprojektowana. Skupia uwagę użytkowników na najważniejszych treściach i zachęca ich do podejmowania pożądanych działań – zakupu produktu, zapisu do newslettera czy nawiązania kontaktu. Pamiętaj, że jest to wizytówka marki w świecie online. Unikaj wyżej wymienionych błędów i skup się na dostarczaniu wartościowej, łatwo dostępnej treści, a odwiedzający z pewnością docenią dbałość o szczegóły. Zadbaj o to, aby strona one-page była czytelna, łatwa w nawigacji i przede wszystkim przyjazna dla użytkowników. Z odpowiednim podejściem, możesz stworzyć stronę, która nie tylko spełni cele biznesowe, ale także przyciągnie i zatrzyma docelową grupę odbiorców.

Skontaktuj się w sprawie promocji swojej marki

Marketing - kontakt
Łukasz Jaworski
B2B Sales Manager
+48 71 333 38 89

Poinformuj nas o Twoich celach, oczekiwaniach i doświadczeniach. Przygotujemy indywidualnie dopasowaną strategię dla Twojej marki.

Napisz do nas – umówimy się na spotkanie online.

Account manager agencja marketingowa LTB

Michał Szydlik, Account Manager

Nasi partnerzy

Wrocławska Akademia Biznesu - partner agencji marketingowej LTBDIG - partner agencji marketingowej LTBUniwersytet Ekonomiczny - partner agencji marketingowej LTBFirma Rodzinna - partner agencji marketingowej LTB