W marketingu internetowym jednym z podstawowych elementów związanych z prezentacją treści są fotografie. Ich zadaniem jest przedstawienie graficzne tego, o czym traktuje tekst. Zdjęcia, które wykorzystujemy mogą dzielić się na zrobione samodzielne oraz na te, które pobraliśmy z internetu.

W przypadku własnej strony internetowej dobrze jest posiłkować się zdjęciami płatnymi, np. z takich miejsc jak Shutterstock czy Fotolia. Jeżeli jednak publikujemy często, na zróżnicowane tematy, doskonałą pomocą mogą być darmowe banki zdjęć.

Darmowe stocki z oznaczeniem fotografii licencją CC0 są najbardziej pożądane przez blogerów, osoby zajmujące się SEO czy webmasterów. Cyfra “0” oznacza, że wykorzystywane zdjęcia mogą zostać użyte w dowolnym celu i to bez atrybucji (czyli wstawienia linku do źródła). Zdjęcia na licencji CC0 możemy zatem obrabiać, przekształcać, zmieniać im kolory, nanosić na nie kolejne warstwy grafiki. Możemy, co najważniejsze, zamieszczać je w internecie wszędzie, gdzie tego zapragniemy.

Poniżej prezentujemy 11 najciekawszych darmowych stocków, które warto wykorzystać w codziennej pracy z contentem.

1. Unsplash

Unsplash jest bardzo interesującym miejscem dla osób, które poszukują pięknych zdjęć, w dużej rozdzielczości. Niestety serwis mimo udostępniania zdjęć, których waga przekracza nawet 10MB posiada zawartość o dość neutralnym charakterze, a to oznacza, że musimy poświęcić trochę czasu, aby odnaleźć coś, co naprawdę nas interesuje. Unsplash jest jednak doskonałym źródłem darmowych zdjęć w takich obszarach jak zdjęcia natury, zdjęcia jedzenia, podróże, portrety czy technologia.

Unsplash-1

 

2. FreeImages

Baza darmowych zdjęć, których łączna liczba przekracza już niemal 390 000. Na tym stocku o łatwej do zapamiętania nazwie DarmoweZdjęcia, znajdziemy mnóstwo interesujących zdjęć przede wszystkich do potrzeb SEO. Dużo zdjęć na wiele tematów. Stosunek “treści” zdjęcia do rzeczywistego zapytania wpisanego w wyszukiwarce jest jednak średni, zatem czasem możemy nie być zadowoleni z jakości. Ze względu jednak na bardzo zróżnicowaną zawartość serwisu, powinniśmy mu dać szansę.

FreeImages-1 FreeImages-3 FreeImages-4

 

3. MorgueFile

Darmowy stock ze zdjęciami, który w ciągu ostatnich 2 lat zmienił się aż trzykrotnie. Początkowo fotografie na MorgueFile były nieco niskiej jakości i rzadko można było znaleźć coś naprawdę interesującego. W późniejszym czasie MorgueFile zmienił swoją szatę graficzną, za czym poszła również wyższa jakość zdjęć w licencji Creative Commons 0. Obecnie MorgueFile przypomina nowocześniejsze darmowe stocki. Znów także zmieniła się jakość zdjęć, w dobrym kierunku. Spójrzmy na przykładowy content:

FreeImages-1 MorgueFile-2 MorgueFile-3

 

4. Splitshire

Podobnie jak Unsplash, Splitshire oferuje zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, które spełnią oczekiwania osób, które gustują w zdjęciach artystycznych. Tutaj znajdziemy zdjęcia z nałożonymi filtrami, zdjęcia w zbliżeniach, portrety, pejzaże czy zdjęcia przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na często bardzo dużą wagę zdjęć ze Splitshire – nawet 20MB (!), zalecamy kompresję.

Splitshire-1 Splitshire-2 Splitshire-3 Splitshire-4 Splitshire-5

 

5. Pixabay

Prawdopodobnie najpopularniejszy darmowy stock. Tysiące zdjęć (suma bliska 900 000), możliwość szukania po zapytaniach nie tylko w języku angielskim ale także polskim. Często to właśnie w tej drugiej opcji, znajdziemy więcej zdjęć, które odpowiadać będą naszym oczekiwaniom. Pixabay daje możliwość pobrania fotografii w różnych rozdzielczościach, ale wymaga to założenia konta.

Pixabay-1 Pixabay-4 Pixabay-3 Pixabay-2

 

6. FoodiesFeed

Darmowy stock z jedzeniem. Produkty spożywcze, śniadania, obiady, kolacje, desery, przekąski, gotowanie, praca w kuchni…te i inne tematy nie są obce serwisowi FoodiesFeed. Stock jest doskonałym źródłem zdjęć dla osób, które zajmują się tematyką gotowania, przepisów, kuchni świata czy pracą w gastronomii. Praktycznie każde powszechnie stosowane słowo związane z jedzeniem zwróci nam chociaż kilka wyników. Pod każdym ze zdjęć znajdziemy zdjęcia powiązane – jest to szybki sposób na odnalezienie wielu fotografii z jednego obszaru.

FoodiesFeed-1 FoodiesFeed-2 FoodiesFeed-3

 

7. Foter

Stock zbliżony jest nieco wyglądem oraz funkcjonalnością do serwisu Pixabay. Oferuje tysiące ładnych, starannie przygotowanych zdjęć w 18 kategoriach głównych. Większość zdjęć występuje w przeciętnej wielkości (do 1024px szerokości) co pozwala na szybką pracę związaną z ich optymalizacją dla blogów. Po przejściu do konkretnego zdjęcia dobrze jest sprawdzić informacje dotyczące licencji, ponieważ część z nich nie pozwala na komercyjne użytkowanie. Poniżej przykładowe zdjęcia z Fotera:

Footer-1 Foter-2 Foter-3 Foter-4

 

8. Passel

Passel to stosunkowo nowy stock, aspirujący do miana tych najbardziej popularnych. Obecnie w banku zdjęć, znajdziemy ponad 20 tysięcy fotografii w wielu kategoriach – natura, sport, sztuka, technologie, przemysł, produkty czy finanse. Każde zdjęcie oznaczone jest licencją, serwis daje możliwość pobrania pełnego rozmiaru fotografii.

Passel-1 Passel-2 Passel-3 Passel-4

 

9. Pexels

Pexels łączy w sobie bardzo wysoką jakość darmowych zdjęć oraz ich liczbę w serwisie. Stock pozwala użytkownikowi na znalezieniu fotografii na prawie każdy temat. Zdecydowanie warto dodać stock do swojej listy ulubionych. Pexels korzysta z wielu zewnętrznych źródeł (innych stocków) ale właśnie dzięki temu może przebierać wśród zdjęć wyselekcjonowanych.

Pexels-1 Pexels-3 Pexels-4 Pexels-2

 

10. PublicDomainPictures

Stock oferuje darmowy dostęp do tysięcy zdjęć, które znajdują się praktycznie w każdej kategorii. Podobnie jak Pixabay, na PublicDomainPictures znaleźć możemy wiele fotografii, które sprawdzą się w przypadku blogowania, działalności SEO oraz w innych rozwiązaniach. W banku zdjęć znajdują się fotografie realistyczne, modyfikowane, a także różnego rodzaju grafiki jak tła.

PublicDomainPictures-2 PublicDomainPictures-3 PublicDomainPictures-1 PublicDomainPictures-4

 

11. Magdaleine

Serwis jest autorskim stockiem ze zdjęciami wysokiej jakości. Na Magdaleine.co z pewnością coś dla siebie znajdą osoby poszukujące motywów przyrody, natury, pejzaży czy sytuacji dnia codziennego. Należy zauważyć, że serwis podzielony jest na zdjęcia z licencją CC0 oraz wymagające atrybucji. Zanim dodamy je na swojej stronie, sprawdźmy, czy musimy zamieścić link do źródła.

Magdaleine-1 Magdaleine-2 Magdaleine-3 Magdaleine-4

 

Optymalizacja obrazów

Jeżeli dodajesz fotografię we wpisie na swoim blogu, zadbaj o to, aby miało jak najmniejszą wagę, to znaczy aby zajmowało jak najmniej kilobajtów. Każde zdjęcie w wersji oryginalnej jest stosunkowo “ciężkie”, zajmuje nawet 5-10MB, a te naprawdę wielkie – blisko 20.

  • Aby strona ładowała się szybciej każdy obrazek powinien zostać zoptymalizowany.

Zadbajmy o zmniejszenie wielkości wyrażonej w pikselach. Te znajdujące się w tym artykule mają 600 pikseli szerokości. Średnia waga każdego zdjęcia to około 45 kilobajtów, a ich łączna waga to 2,25MB. Bez zmiany wielkości waga byłaby większa.

  • Zadbajmy także o stopień kompresji.

Każde zdjęcie możemy skompresować, czyli zmniejszyć jego jakość. Zmiana jakości ze 100% do nawet 45-40% nie powinna zmienić wyraźnie odczuć wizualnych, a dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na rozmiarze.

Aby to zrobić, potrzebujemy jakiegoś narzędzia. Do łatwych w obsłudze i darmowych należą między innymi:

  • GIMP
  • InrfanView
  • http://compressjpeg.com/pl/

Zdjęcie wrzucone do sieci powinno znajdować się w formacie .JPG gdyż zajmuje ono zwyczajnie mniej miejsca niż .PNG. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu przezroczystego tła z .PNG, to zachowajmy je – dotyczy to przede wszystkim logotypów.

Pamiętajmy również o znaczniku alt. Przykładowy znacznik wygląda następująco:

alt=”Warszawa stolica Polski”

Dodawanie tego znacznika ma dwie zalety. Pierwszą z nich jest objaśnienie użytkownikowi strony co znajduje się na obrazku w przypadku problemów z jego załadowaniem. Drugą zaletą jest jego pozycjonowanie w wyszukiwarce grafik. Użytkownik sieci może znaleźć nasze zdjęcia po takich frazach jak “Warszawa” czy “stolica Polski”.

11 najlepszych stocków – znajdź darmowe fotografie
4.5 (90%) 6 - ilość głosów

Tagi: , , , ,

4 przemyślenia nt. „11 najlepszych stocków – znajdź darmowe fotografie

  1. Dzięki za artykuł, znalazły się tu moje ulubione miejsca z darmowymi zdjęciami, choć są i takie, o których nigdy nie słyszałam. Koniecznie sprawdzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

autoresponder system powered by FreshMail