11 najlepszych stocków

Znajdź darmowe fotografie

11 najlepszych stocków – znajdź darmowe fotografie

W marketingu internetowym jednym z podstawowych elementów związanych z prezentacją treści są fotografie. Ich zadaniem jest przedstawienie graficzne tego, o czym traktuje tekst. Zdjęcia, które wykorzystujemy mogą dzielić się na zrobione samodzielne oraz na te, które pobraliśmy z internetu.

W przypadku własnej strony internetowej dobrze jest posiłkować się zdjęciami płatnymi, np. z takich miejsc jak Shutterstock czy Fotolia. Jeżeli jednak publikujemy często, na zróżnicowane tematy, doskonałą pomocą mogą być darmowe banki zdjęć.

Darmowe stocki z oznaczeniem fotografii licencją CC0 są najbardziej pożądane przez blogerów, osoby zajmujące się SEO czy webmasterów. Cyfra „0” oznacza, że wykorzystywane zdjęcia mogą zostać użyte w dowolnym celu i to bez atrybucji (czyli wstawienia linku do źródła). Zdjęcia na licencji CC0 możemy zatem obrabiać, przekształcać, zmieniać im kolory, nanosić na nie kolejne warstwy grafiki. Możemy, co najważniejsze, zamieszczać je w internecie wszędzie, gdzie tego zapragniemy.

Zapytaj o nasze usługi

Poniżej prezentujemy 11 najciekawszych darmowych stocków, które warto wykorzystać w codziennej pracy z contentem.

1. Unsplash

Unsplash jest bardzo interesującym miejscem dla osób, które poszukują pięknych zdjęć, w dużej rozdzielczości. Niestety serwis mimo udostępniania zdjęć, których waga przekracza nawet 10MB posiada zawartość o dość neutralnym charakterze, a to oznacza, że musimy poświęcić trochę czasu, aby odnaleźć coś, co naprawdę nas interesuje. Unsplash jest jednak doskonałym źródłem darmowych zdjęć w takich obszarach jak zdjęcia natury, zdjęcia jedzenia, podróże, portrety czy technologia.

Zdjecie aparatu Canon Radioteleskop Obserwowanie płyty lotniska Wielki zachód Słońca

2. FreeImages

Baza darmowych zdjęć, których łączna liczba przekracza już niemal 390 000. Na tym stocku o łatwej do zapamiętania nazwie DarmoweZdjęcia, znajdziemy mnóstwo interesujących zdjęć przede wszystkich do potrzeb SEO. Dużo zdjęć na wiele tematów. Stosunek „treści” zdjęcia do rzeczywistego zapytania wpisanego w wyszukiwarce jest jednak średni, zatem czasem możemy nie być zadowoleni z jakości. Ze względu jednak na bardzo zróżnicowaną zawartość serwisu, powinniśmy mu dać szansę.

Gitary 3 szklanki z zimnym piwem kran Zielone pomidory

3. MorgueFile

Darmowy stock ze zdjęciami, który w ciągu ostatnich 2 lat zmienił się aż trzykrotnie. Początkowo fotografie na MorgueFile były nieco niskiej jakości i rzadko można było znaleźć coś naprawdę interesującego. W późniejszym czasie MorgueFile zmienił swoją szatę graficzną, za czym poszła również wyższa jakość zdjęć w licencji Creative Commons 0. Obecnie MorgueFile przypomina nowocześniejsze darmowe stocki. Znów także zmieniła się jakość zdjęć, w dobrym kierunku. Spójrzmy na przykładowy content:

Stary Cadillac Piwa rzemielśnicze w barze Obszar galerii handlowej

4. Splitshire

Podobnie jak Unsplash, Splitshire oferuje zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, które spełnią oczekiwania osób, które gustują w zdjęciach artystycznych. Tutaj znajdziemy zdjęcia z nałożonymi filtrami, zdjęcia w zbliżeniach, portrety, pejzaże czy zdjęcia przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na często bardzo dużą wagę zdjęć ze Splitshire – nawet 20MB (!), zalecamy kompresję.

Widok na góry Podwijanie rękawów Uroczysta kolacja Wysportowana dziewczyna z tatuażami Oświetlenie dla studia fotograficznego

5. Pixabay

Prawdopodobnie najpopularniejszy darmowy stock. Tysiące zdjęć (suma bliska 900 000), możliwość szukania po zapytaniach nie tylko w języku angielskim ale także polskim. Często to właśnie w tej drugiej opcji, znajdziemy więcej zdjęć, które odpowiadać będą naszym oczekiwaniom. Pixabay daje możliwość pobrania fotografii w różnych rozdzielczościach, ale wymaga to założenia konta.

oczy owada z bliska Świeże pomidorki Zamek na wodzie Naleśniki

6. FoodiesFeed

Darmowy stock z jedzeniem. Produkty spożywcze, śniadania, obiady, kolacje, desery, przekąski, gotowanie, praca w kuchni…te i inne tematy nie są obce serwisowi FoodiesFeed. Stock jest doskonałym źródłem zdjęć dla osób, które zajmują się tematyką gotowania, przepisów, kuchni świata czy pracą w gastronomii. Praktycznie każde powszechnie stosowane słowo związane z jedzeniem zwróci nam chociaż kilka wyników. Pod każdym ze zdjęć znajdziemy zdjęcia powiązane – jest to szybki sposób na odnalezienie wielu fotografii z jednego obszaru.

Świeże banany i ananasy Świeże owoce na targu Hamburger

7. Foter

Stock zbliżony jest nieco wyglądem oraz funkcjonalnością do serwisu Pixabay. Oferuje tysiące ładnych, starannie przygotowanych zdjęć w 18 kategoriach głównych. Większość zdjęć występuje w przeciętnej wielkości (do 1024px szerokości) co pozwala na szybką pracę związaną z ich optymalizacją dla blogów. Po przejściu do konkretnego zdjęcia dobrze jest sprawdzić informacje dotyczące licencji, ponieważ część z nich nie pozwala na komercyjne użytkowanie. Poniżej przykładowe zdjęcia z Fotera:

Tygrys Plaża Restauracja Biblioteczka

8. Passel

Passel to stosunkowo nowy stock, aspirujący do miana tych najbardziej popularnych. Obecnie w banku zdjęć, znajdziemy ponad 20 tysięcy fotografii w wielu kategoriach – natura, sport, sztuka, technologie, przemysł, produkty czy finanse. Każde zdjęcie oznaczone jest licencją, serwis daje możliwość pobrania pełnego rozmiaru fotografii.

Stara kamienica Monitor i laptop na biurku Model małego żaglowca kobieta w kawiarni

9. Pexels

Pexels łączy w sobie bardzo wysoką jakość darmowych zdjęć oraz ich liczbę w serwisie. Stock pozwala użytkownikowi na znalezieniu fotografii na prawie każdy temat. Zdecydowanie warto dodać stock do swojej listy ulubionych. Pexels korzysta z wielu zewnętrznych źródeł (innych stocków) ale właśnie dzięki temu może przebierać wśród zdjęć wyselekcjonowanych.

Widok na ładne zabudowania Łódka na wodzie Downhill Dwa mosty nad wodą

10. PublicDomainPictures

Stock oferuje darmowy dostęp do tysięcy zdjęć, które znajdują się praktycznie w każdej kategorii. Podobnie jak Pixabay, na PublicDomainPictures znaleźć możemy wiele fotografii, które sprawdzą się w przypadku blogowania, działalności SEO oraz w innych rozwiązaniach. W banku zdjęć znajdują się fotografie realistyczne, modyfikowane, a także różnego rodzaju grafiki jak tła.

Filiżanka kawy i ziarna na spodku Karty płatnicze Początek jesieni Ogniwa fotowoltaniczne

11. Magdaleine

Serwis jest autorskim stockiem ze zdjęciami wysokiej jakości. Na Magdaleine.co z pewnością coś dla siebie znajdą osoby poszukujące motywów przyrody, natury, pejzaży czy sytuacji dnia codziennego. Należy zauważyć, że serwis podzielony jest na zdjęcia z licencją CC0 oraz wymagające atrybucji. Zanim dodamy je na swojej stronie, sprawdźmy, czy musimy zamieścić link do źródła.

Stary model samolotu Aparat retro Niewielka zaśnieżona miejscowość w Kanadzie Diabelski młyn

Optymalizacja obrazów

Jeżeli dodajesz fotografię we wpisie na swoim blogu, zadbaj o to, aby miało jak najmniejszą wagę, to znaczy aby zajmowało jak najmniej kilobajtów. Każde zdjęcie w wersji oryginalnej jest stosunkowo „ciężkie”, zajmuje nawet 5-10MB, a te naprawdę wielkie – blisko 20.

  • Aby strona ładowała się szybciej każdy obrazek powinien zostać zoptymalizowany.

Zadbajmy o zmniejszenie wielkości wyrażonej w pikselach. Te znajdujące się w tym artykule mają 600 pikseli szerokości. Średnia waga każdego zdjęcia to około 45 kilobajtów, a ich łączna waga to 2,25MB. Bez zmiany wielkości waga byłaby większa.

  • Zadbajmy także o stopień kompresji.

Każde zdjęcie możemy skompresować, czyli zmniejszyć jego jakość. Zmiana jakości ze 100% do nawet 45-40% nie powinna zmienić wyraźnie odczuć wizualnych, a dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na rozmiarze.

Aby to zrobić, potrzebujemy jakiegoś narzędzia. Do łatwych w obsłudze i darmowych należą między innymi:

  • GIMP
  • InrfanView
  • http://compressjpeg.com/pl/

Zdjęcie wrzucone do sieci powinno znajdować się w formacie .JPG gdyż zajmuje ono zwyczajnie mniej miejsca niż .PNG. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu przezroczystego tła z .PNG, to zachowajmy je – dotyczy to przede wszystkim logotypów.

Sprawdź naszą ofertę

Pamiętajmy również o znaczniku alt. Przykładowy znacznik wygląda następująco:

alt=”Warszawa stolica Polski”

Dodawanie tego znacznika ma dwie zalety. Pierwszą z nich jest objaśnienie użytkownikowi strony co znajduje się na obrazku w przypadku problemów z jego załadowaniem. Drugą zaletą jest jego pozycjonowanie w wyszukiwarce grafik. Użytkownik sieci może znaleźć nasze zdjęcia po takich frazach jak „Warszawa” czy „stolica Polski”.

Skontaktuj się w sprawie promocji swojej marki

Marketing - kontakt

Łukasz Jaworski

B2B Sales Manager

+48 71 333 38 89

Dodaj komentarz

Poinformuj nas o Twoich celach, oczekiwaniach i doświadczeniach. Przygotujemy indywidualnie dopasowaną strategię dla Twojej marki.

Napisz do nas – umówimy się na spotkanie online.

Account manager agencja marketingowa LTB

Michał Szydlik, Account Manager

Nasi partnerzy

Wrocławska Akademia Biznesu - partner agencji marketingowej LTBDIG - partner agencji marketingowej LTBUniwersytet Ekonomiczny - partner agencji marketingowej LTBFirma Rodzinna - partner agencji marketingowej LTB